LG 86" NANO80A AI LED UHD 4K Smart TV 2025, 86NANO80ASA
Key Features:
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8
Pure Colours in Real 4K
4K Super Upscaling brings every frame to life
Al Voice ID with My Profile syncs to you
Access smarter controls with AI Magic Remote
Specifications
Global
- EAN: 8806096318782
- Model Number: 86NANO80ASA
- Model Year: 2025
Features
- Smart TV: Yes
Display
- Backlight Type: DIRECT
- Display Resolution: 3840 x 2160
- Dolby Vision: No
- Nvidia G-Sync Compatible: No
- Screen Size (in): 86"
Connectivity
- Bluetooth: Yes
- Wi-Fi: Yes
Interfaces/Ports
- HDMI Inputs: 3
- Number Of USB Ports: 2
Smart Tv Features
- Amazon Alexa Compatible: Yes
- Apple Airplay Compatible: Yes
- Apple Homekit Compatible: Yes
- Freeview Plus (Hbbtv): Yes
- Google Home Compatible: Yes
- Operating System: WEBOS 25
Pre-Installed Apps
- Amazon Prime: Yes
- Disney+: Yes
- Netflix Ready: Yes
- Optus Sport: Yes
- Stan: Yes
Audio
- Headphone (3.5mm) Output: No
Energy Specification/Power
- Energy Rating: 5.0 Star
- Power Consumption (kWh per year): 776
Dimensions
- Depth: 362mm
- Dimensions without Stand (WxDxH) (mm): 1927x60x1104
- Dimensions with Stand (WxDxH) (mm): 1927x362x1167
- Height: 1167mm
- Wall Mount Dimensions (VESA®) (mm): 600X400
- Width: 1927mm