LG 77" OLED evo C5 AI UHD 4K Smart TV 2025, OLED77C5PSA
Key Features:
Bright and beautiful
The peak watching experience from our fastest Next Gen processor
Perfect Black & Perfect Color
Bring home the magic of home cinema
Experience LG’s Award winning Smart TV platform powered by webOS
1 Image quality of upscaled content will vary based on source resolution.
Specifications
Global
- EAN: 8806096319208
- Model Number: OLED77C5PSA
- Model Year: 2025
Features
- Smart TV: Yes
Display
- Backlight Type: OLED evo
- Display Resolution: 3840 x 2160
- TV Display Type: OLED
- Dolby Vision: Yes
- Nvidia G-Sync Compatible: Yes
- Screen Size (in): 77"
Connectivity
- Bluetooth: Yes
- Wi-Fi: Yes
Interfaces/Ports
- HDMI Inputs: 4
- Number Of USB Ports: 3
Smart Tv Features
- Amazon Alexa Compatible: Yes
- Apple Airplay Compatible: Yes
- Apple Homekit Compatible: Yes
- Freeview Plus (Hbbtv): Yes
- Google Home Compatible: Yes
- Operating System: WEBOS 25
Pre-Installed Apps
- Amazon Prime: Yes
- Disney+: Yes
- Netflix Ready: Yes
- Optus Sport: Yes
- Stan: Yes
Audio
- Headphone (3.5mm) Output: No
Energy Specification/Power
- Energy Rating: 5.0 Star
- Power Consumption (kWh per year): 597
Dimensions
- Depth: 267mm
- Dimensions without Stand (WxDxH) (mm): 1771x47x982
- Dimensions with Stand (WxDxH) (mm): 1711x267x1035
- Height: 1035mm
- Wall Mount Dimensions (VESA®) (mm): 300X200
- Width: 1771mm
Weight
- Weight without Stand (Kg): 24
- Weight with Stand (Kg): 27
In The Box & Warranty
- Warranty (Years): 1
Why Buy?
A 77-Inch OLED That Makes Every Night In Feel Like an Event
If you want a TV that genuinely transforms how you watch — whether it's a Friday night film, a big sports moment, or a lazy Sunday binge — this LG 77" OLED delivers a picture quality that's hard to believe until you see it for yourself.