Samsung 65" U8500F Crystal UHD 4K Smart TV 2025, UA65U8500FWXXY
- • Crystal Processor 4K
- • Metalstream Design
- • Endless Free Content
- • Samsung Knox Security
Key Features:
Crystal Processor 4K
An elegant metal design that upgrades your space
Your privacy. Secured. On Samsung TVs.
Live & On Demand TV for free
Specifications
Global
- EAN: 8806097027416
- Model Number: UA65U8500FWXXY
- Model Year: 2025
Features
- Smart TV: Yes
Display
- Backlight Type: LED
- Display Resolution: 3840 x 2160
- TV Display Type: QLED
- HGiG Mode: Yes
- Nvidia G-Sync Compatible: No
- Screen Size (in): 65"
Connectivity
- Bluetooth: Yes
- Chromecast Built-In: No
- Ethernet: Yes
- Wi-Fi: Yes
Interfaces/Ports
- HDMI Inputs: 3
- Number Of USB Ports: 1
Smart Tv Features
- Amazon Alexa Compatible: Yes
- Apple Airplay Compatible: Yes
- Freeview Plus (Hbbtv): Yes
- Google Home Compatible: Yes
- Operating System: Tizen™ Smart TV
Energy Specification/Power
- Energy Rating: 5.5 Star
- Power Consumption (kWh per year): 416
- Stand-By Consumption (W): 0.5
Dimensions
- Depth: 222mm
- Dimensions without Stand (WxDxH) (mm): 1444.1 x 76.8 x 831.2
- Dimensions with Stand (WxDxH) (mm): 1444.1 x 222 x 882.2
- Height: 882.2mm
- Wall Mount Dimensions (VESA®) (mm): 200 x 200
- Width: 1444.1mm