LG 55" OLED B4 4K UHD SMART TV 2024, OLED55B4PSA
Experience unparalleled picture quality with the LG 65" 4K OLED TV featuring α8 processor technology. Dive into the world of lifelike visuals with its stunning OLED display, offering deep blacks, vibrant colors, and infinite contrast. With a resolution of 3840 x 2160 pixels, every detail comes to life, delivering an immersive viewing experience.
Key Features:
OLED Display Technology
4K Ultra High Definition Resolution
Smart TV Capabilities
Refined picture, powered by Al
Bring home the magic of the cinema
1 Multi View may display 1-HDMI input, screen share, or select apps.
Specifications
Global
- EAN: 8806091872647
- Model Number: OLED55B4PSA
- Model Year: 2024
Features
- Smart TV: Yes
Display
- Backlight Type: OLED
- Display Resolution: 3840 x 2160
- TV Display Type: OLED
- Dolby Vision: Yes
- HGiG Mode: Yes
- Nvidia G-Sync Compatible: Yes
- Screen Size (in): 55"
Connectivity
- Bluetooth: Yes
- Wi-Fi: Yes
Interfaces/Ports
- HDMI Inputs: 4
- Number Of USB Ports: 2
Smart Tv Features
- Amazon Alexa Compatible: Yes
- Apple Airplay Compatible: Yes
- Apple Homekit Compatible: Yes
- Freeview Plus (Hbbtv): Yes
- Google Home Compatible: Yes
- Operating System: WEBOS 24
Pre-Installed Apps
- Amazon Prime: Yes
- Disney+: Yes
- Netflix Ready: Yes
- Optus Sport: Yes
- Stan: Yes
Audio
- HDMI (ARC): eARC
- Headphone (3.5mm) Output: No