LG 42" OLED evo C5 AI UHD 4K Smart TV 2025, OLED42C5PSA
Key Features:
Bright and beautiful
The peak watching experience from our fastest Next Gen processor
Perfect Black & Perfect Color
Bring home the magic of home cinema
Experience LG’s Award winning Smart TV platform powered by webOS
1 Image quality of upscaled content will vary based on source resolution.
Specifications
Global
- EAN: 8806096318904
- Model Number: OLED42C5PSA
- Model Year: 2025
Features
- Smart TV: Yes
Display
- Backlight Type: OLED evo
- Display Resolution: 3840 x 2160
- TV Display Type: OLED
- Dolby Vision: Yes
- Nvidia G-Sync Compatible: Yes
- Screen Size (in): 42"
Connectivity
- Bluetooth: Yes
- Wi-Fi: Yes
Interfaces/Ports
- HDMI Inputs: 4
- Number Of USB Ports: 3
Smart Tv Features
- Amazon Alexa Compatible: Yes
- Apple Airplay Compatible: Yes
- Apple Homekit Compatible: Yes
- Freeview Plus (Hbbtv): Yes
- Google Home Compatible: Yes
- Operating System: WEBOS 25
Pre-Installed Apps
- Amazon Prime: Yes
- Disney+: Yes
- Netflix Ready: Yes
- Optus Sport: Yes
- Stan: Yes
Audio
- Headphone (3.5mm) Output: Yes
Energy Specification/Power
- Energy Rating: 4.0 Star
- Power Consumption (kWh per year): 240
Dimensions
- Depth: 170mm
- Dimensions without Stand (WxDxH) (mm): 932x41x540
- Dimensions with Stand (WxDxH) (mm): 932x170x577
- Height: 577mm
- Wall Mount Dimensions (VESA®) (mm): 300X200
- Width: 932mm
Weight
- Weight without Stand (Kg): 10
- Weight with Stand (Kg): 10
In The Box & Warranty
- Included: TV stand, Remote, AAA batteries, Quick Setup Guide, Warranty Card, TV safety strap
- Warranty (Years): 1
Why Buy?
Cinema-Quality Picture in a Size That Fits Your Space
If you've ever wanted a proper cinematic experience without needing a large lounge room to pull it off, this 42" LG OLED evo C5 delivers exactly that — stunning picture quality in a compact, versatile size that suits most rooms in the home.